Müofunktsionaalne teraapia on raviviis, mis korrigeerib patsiendi näo- ja suulihaskonna funktsioone. Sellel on mõju inimese hambumusele, rühile, hingamisele, kõnele ja ka üldisele enesetundele, samuti on see efektiivne uneapnoe ravil.

Eriti oluline on müofunktsionaalne ravi, kui:

  • esineb halbu oraalseid harjumusi – pöidla, keele huule või põskede imemine, küünte närimine, hammaste krigistamine, kauaaegne luti imemine jms
  • pärast adenoidi ja mandlite eemaldamist laps ei hinga nina kaudu, vaid tal esineb suu- või segahingamine
  • hingatakse harjumusest suu kaudu.
  • neelamisel esinevad grimassid ja/või keel surutakse hammaste vahele või külgedele.
  • esineb suurenenud süljevoolust.
  • keelekida vabastatakse (enne ja pärast lõikust).
  • magamise ajal esineb norskamist.
  • esineb valu või naksumist lõualiigestes.

Väikelastel vanuses 0-7 aastat on müofunktsionaalne teraapia väga suure hambumusanomaaliaid ennetava tähtsusega.

Teraapia aitab säilitada ka korrektset hambumust, mida saavutatakse keele puhkeasendi ja neelamismustri korrigeerimise abil. Just väikelastel vanuses 0-7 aastat on müofunktsionaalne teraapia tähtis, ennetamaks hambumusanomaaliaid.

Valede harjumuste ümberõpe ei ole kerge ning seetõttu sõltub müofunktsionaalse teraapia toimimine ja selle tulemuste edukus järjepidevast harjutamisest kodus.Lisaks vajab teraapia patsiendi ja tema lähedaste motiveeritust ning ühist pingutust.

Müofunktsionaalne teraapia toimub koostöös teiste spetsialistidega:

Kurgu-, nina- ja kõrvaarstid – pärast mandlite ja adenoidi lõikust, kui hingamistee on vaba, kuid laps hingab harjumusest läbi nina, on oluline ümberõpetada laps suuhingamiselt ninahingamisele.
Somnoloogid– uneapnoe diagnoosiga laste ja ka täiskasvanute raviprotsessi tõhusamaks läbiviimiseks.

Ortodondid – pärast hambakaare laienduste paigaldamist, korrigeerimaks keele vale asendit neelamisel või puhkeolekus.  Keelekida lõikuse eel ja järel keelefunktsiooni taastamiseks. Samuti suunatakse ortodondi poolt müofunktsionaalsesse teraapiasse nõrkade miimiliste ja mälumislihastega ning suud lahti hoidvad lapsed.